Nový Zéland III. - Co vidět v Aucklandu

By 8:59 , , ,

Ahoj!
Jsem tu s dalším článkem z novozélandské série, doufám, že vás to pořád baví, mě strašně, potřebuju to někomu povyprávět, je to ohromný zážitek! Samozřejmě doufám, že si ho časem zopakuju, ale zatím se musím spokojit s tímhle :)Takže, zpět k tématu, co se dá dělat v Aucklandu? Tento článek zařazuji zejména proto, že Auckland byla naše základna, kam jsme se vždy vrátili (bohužel jsme nemohli cestovat, to chce prostě o hodně moc víc peněz), případně když jsme byli moc unavení na dlouhý výlet, v Aucklandu se vždycky něco našlo. Tak jdeme na to! Na všech těchto místech jsem byla, takže je to jen z mé zkušenosti :)Auckland War Memorial Museum a zahrady


Do tohoto muzea jsem se dostala první víkend na Novém Zélandu, potřebovala jsem ještě spíš odpočívat než cokoli jiného, takže muzeum byla jasná volba. Ve třech patrech je skvěle shrnuta celá historie Nového Zélandu (pozor, je to zajímavé, ale Maoři se na tyto ostrovy dostali před 800 lety, přičemž běloši se na ostrovy dostali jen o 200 let později!), od Maorů a Polynésanů přes zvířata a rostliny (na Zélandu nejsou přirozeně hadi ani savci kromě plavců, pouze ptáci, někteří plazi, členovci a hmyz - nejedovatý!) až po účast novozélandských vojáků ve světových konfliktech. Oficiální stránky jsou http://www.aucklandmuseum.com/, pozor na vstup, nezajímají je studenti :D - dospělí platí 25 NZD, děti 10 NZD. Víc snad řeknou fotky :)Auckland Harbor, Auckland Harbour Bridge a Auckland Maritime museum


Přístav byl první místo, co jsem v Aucklandu kromě letiště viděla a okamžitě jsem se zamilovala... Mám fakt ráda moře a tady jsem mohla okolo něj chodit každý den. Samozřejmě na koupačku to nebylo, ale aspoň ten pocit :D Vstup do přístavu je zdarma, navazuje na něj slavný most, ale pozor, na ten chodci nesmí!
Přístav je dělený na několik částí - soukromou, kam se může volně, na tuto část navazuje námořní muzeum a terminály na přívozy (= ferry), poslední částí je pak ona nákladní, kam se nemůže, ale je to alespoň hezky ohraničené červeným plotem.
Pokud by vám jen tohle nestačilo, doporučuji navštívit muzeum námořní historie, které sídlí přímo v přístavu!

Mission Bay a pláže za Tamaki Drive


Stačí se vydat v přístavu na druhou stranu než k mostu a po chvíli chůze se dostanete přímo k moři, po téhle promenádě se dá dojít celkem daleko, nejlepší cíl je ovšem Mission Bay asi hodinu a půl pomalou chůzí od přístavu (jezdí tam i autobusy, ale tak to není taková sranda), je to oblíbená rekreační oblast Aucklanďanů. Zcela to chápu, je to tam krásný, v létě to musí být pecka, bohužel když jsme my šli na tuhle procházku, tak voda měla tak 5 stupňů :D stejně jsme tam vlezli! Cestou potkáte i akvárium se žraloky, tam jsem ovšem nebyla, zároveň je tam spoustu mol, na která se dá volně vlézt a otevírají se tam krásný pohledy na centrum a přístav.

Mount Eden


Eden je park, poměrně maličký, kousek od centra Aucklandu. Zajímavostí hlavně je to, že když vylezete nahoru na ten kopec, tak zjistíte, že nemá vrchol, ale naopak je tam díra. Je to kráter po sopce, která tam kdysi byla (celý Zéland je sopečného původu, leží ve velmi aktivní oblasti). Celá procházka je moc hezká, další úžasnou vlastností Mount Edenu je totiž výhled. Máte z něj celý Auckland jako na dlani!
Cornwall Park


Největší park v Aucklandu, taková Stromovka (ale hezčí!), leží už poměrně daleko od centra, přesto se tam dá pohodlně dojet busem, případně i autem (tím můžete až dovnitř, jsou tam parkviště). Park je krásný hlavně tím, jak se tam prolíná určitá anglická upravenost s novozélandským hlavním znakem -  v parku najdeme ohrady (přes které se dá normálně chodit, dokonce je to vhodné!) s ovcemi a krávami, které se tam volně pasou a upravují trávník. Neuvěřitelně mi to zlepšilo náladu, jak prostě ty ovce a krávy potkám i ve městě :D Pokud by vám tohle jako zážitek nestačilo, můžete si dát třeba skvělou horkou čokoládu s marshmallows nebo vystoupat na One Tree Hill, který je památným místem pro Maory i pro Novozélanďany, je tam totiž památník Maorům.


Devenport


Posledním mým tipem na krátký výlet je Devenport, což je oblast ležící přímo naproti centru, jen přes moře. Stačí si chytit přívoz (jezdí každou půl hodinu) a za 5 minut a nějakých 5 dolarů jste tam. Neuvěřitelně malebné městečko se před vámi otevře jako na dlani a vy si jen můžete vybrat, kam půjdete. Můžete se procházet po místní hlavní třídě, vylézt na Mount Victoria nebo navštívit třeba místní skvělou čokoládovnu, kde vám přímo před očima ručně vyrábějí skvělé pralinky. Na Mount Victorii naleznete opevnění aucklandského přístavu, je tam dělo, ke kterému se dá přijít, bukr, který teď funguje jako bar, a hlavně krásné výhledy na celou oblast, když si však stupnete zády k Aucklandu, uvidíte majestátní Rororua Island.


Tip: Při pohybu po Aucklandu se vyplatí místní MHD - mají autobusy AT Metro a pak Ferry - Fullers. Pokud tam jedete na delší dobu, jako my, vyplatila se nám AT HOP card, obdoba lítačky, každá cesta se počítá zvlášť, ale je samozřejmě levnější. 

To je pro dnešek všechno! Teď do přístího víkendu článek nebude, taksi tenhle schovejte na delší chvíle :) Hezké pondělí!
 

You Might Also Like

1 komentářů

  1. Ach.. v neděli jsem zahlídla akci na zpáteční letenky z Prahy do Aucklandu za asi 15 000.. Škoda, že jsem tolik zrovna neměli, neváhala bych! Doufám, že se mi ale poštěstí co nejdřív a tvoje tipy budu moc důkladně prostudovat a sama vyzkoušet! Přístav vypadá suprově :)

    OdpovědětVymazat