Výlet - Vídeň: Kam se podívat?

By 21:30 , , , ,

Ahoj!
Jsem tu zase s novým článkem, tentokrát cestovatelským. Vídeň je moje oblíbené město, za své krátké cestovatelské období jsem tam byla už třikrát, což je na mě úctyhodný výkon. Vrátila jsem se z ní právě minulou neděli, kdy jsem výlet do Vídně dala příteli jako dárek k narozeninám. Myslím, že jsme si to moc užili, hodně se povedlo počasí, nebylo ani moc teplo, ani moc zima, takže fakt paráda!
No a můžeme jít na ty tipy :)

Ubytování

Určitě je dobré si to zařídit předem, mě se vždy vyplatilo hodně předem, i 3-4 měsíce, hotely v tu dobu jsou prázdné a levnější. Já je hledám přes booking.com, posledně jsme bydleli ve Vienna Palace (u Mariahilferstrasse), pokud nejste na ubytování nároční (nevadí vám společná sprcha atp.), dá se tam ubytovat i za 2000 korun pro dva v centru, což si myslím, že je hodně pěkné.
Z dalších vyhledáváčů ubytování je prý ještě dobrý Tripadvisor nebo Trivago.

Stravování

Hodně těch levnějších hotelů nabízí pouze snídani nebo ani to ne, je teda dobré předem vyřešit, jak se budete stravovat. Pokud nejste chudí studenti (jako já :D), s klidem se asi budete stravovat v restauracích. Na to já nemám, takže hledám jiné alternativy. Pokud máte rádi sushi, můžu doporučit Edo Sushi, je to malé bistro, ale sushi v kvalitě jak nikde, obrovské porce za málo peněz, prostě značka ideál.
Jinak všude po Vídni najdete Billy, Spary a tak podobně, u toho je ale dobré si dát pozor (stejně tak jako u většiny ostatních obchodů!) na otevírací dobu, v sobotu je totiž poměrně krátká a v neděli se nepracuje vůbec! Nepracují ani supermarkety, ani drogerie, ani obchody s oblečením a další. Takže pokud si chcete něco koupit, rozmyslete si to dopředu! Typicky ale fungují suvenýry, bistra a restaurace.

Doprava do Vídně

Do Vídně se můžete dostat několika způsoby (beru to z Prahy, z Brna je to mnohem jednodušší a levnější). Můžete jet autem, ale už je to pár hodin řízení, ne každý to dá v jednom tahu, takže buď víc řidičů, nebo nějakého držáka. Když ale pojede plné auto, je to nejlevnější způsob.
Druhý způsob je autobus, který jsem zvolila posledně i já. Student Agency jede z Florence do Vídně každou hodinu, některé jedou před Brno, některé ne, trvá to 4-5 hodin, máte plný servis, nemusíte řídit, klídek. Za 380 korun za jednosměrnou jízdu skvělé.
Ještě větší komfort skýtá vlak, ovšem tam už se pohybujeme v trochu jiné cenové kategorii, zpáteční pro jednoho stojí přes 1200 korun, což pro někoho je pakatel, pro studenty, co počítají každou korunu, už je to moc.
No a poslední možnost je letadlo, ale to už mi přijde hodně divný... :D

Doprava ve Vídni

Ve Vídni je poměrně rozsáhlý systém veřejné dopravy, U-Bahnem (metrem) se dostanete prakticky všude. Rozhodně můžu doporučit koupit celodenní jízdenku, případně dvoudenní jízdenku, pokud budete jezdit hodně, vyplatí se. Ceny a mapy najdete na oficiálních stránkách tamního MHD.

Co navštívit?

A dostáváme se k nejobsáhlejší části tohoto článku. Kam ve Vídni? Osobně si myslím, že pokud nejste vyloženě příznivci procházení obrovských habsburských paláců, návštěva Vídně se dá sfouknout za víkend. 
První, a podle mě nejkrásnější, je Schönbrunn. Letní rezidence rakouských císařů láká na rozsáhlé, avšak nádherné zahrady, svou zoo nebo přímo prohlídky zámku. Celý areál, postavený v druhé polovině 18. století, je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO, z významných událostí, odehrávajících se zde, je nutno vypíchnout třeba abdikaci Karla I. roku 1918, což znamenalo konec monarchie. Zoo je významná jak svým stářím (nejstarší zoo světa), tak svými chovatelskými úspěchy. Narodilo se zde první slůně v zajetí, stejně tak to byla jedna z prvních evropských zoo, která do své péče získala chovný pár pand velkých, které jim propůjčila Čína, a úspěšně je rozmnožují. Návštěvu této zoo rozhodně doporučuji, vidět na živo pandu nebo třeba koalu je rozhodně velký zážitek, který stojí za to. Vstupné sice není zas tak příjemné (pro dospělého 18,50 €), ale zážitek převáží smutek z ceny.

Když dokončíte prohlídku Schönbrunnu, můžete se vydat pomocí U-Bahnu rovnou do centra. Pokud dojedete až na Stephansplatz, ocitnete se v samém srdci Vídně. Na Stephanplazu se nachází Stephansdom, nebo tedy česky katedrála sv. Štěpána, která za doby Rakouska Uherska soupěřila s pražskou katedrálou sv. Víta ve velikosti a překvapivě ji porazila, o pár metrů. Je však tak utopena ve městě, že Vít je mnohem majestátnější. Vevnitř je však přenádherný. Vstupné se neplatí.


Od Stephanplatzu se můžete vydat třeba k Hofburgu, zimnému sídlu císařů, kde se buď můžete vydat na prohlídku, nebo si ho jen prohlédnout z venku (u něj je místo k nastoupení a vystoupení do kočárů, je jich tam vždy hoooodně) můžete zamířit dále k Museumplatz, kde na jednom místě najdete téměř všechna vídeňská muzea. 


Chápu, že někoho to zajímat nemusí, ale na své si tam přijde opravdu každý. Ve velkých historických budovách, postavených v 18. století, najdete Kunsthistorické a Národněhistorické muzeum, které patří k mým jasným favoritům. Najdete tu kromě pravých koster dinosaurů a veliké sbírky vycpaných zvířat také Willendorfskou Venuši, sošku velmi podobnou naší Venuši Věstonické. A vstupné je hodně příjemné, do 18 let zdarma a studenti platí jen 5€.

Procházkou okolo Parlamentu se dostanete k Rasthausu, krásné, historické radnici. No, a to je podle mě z velkých a důležitých památek všechno. Když je krásně, za den, max. dva to máte prochozené a prohlédnuté i do detailu.
Pokud se však chcete i bavit, rozhodně můžu doporučit navštívit zábavní park Prater. Do areálu je vstupné zdarma, platí se odděleně na každé atrakci. Ve zkratce je to taková větší a lepší Matějská :D
To je asi všechno, co bych takhle o Vídni mohla říct. Snad jen, že Praha je prostě hezčí :) :D
Krásný zbytek týdne (a třeba i nějakou inspiraci na prázdniny) přeje


P.S. Na Facebooku probíhá soutěž o pohled z vídeňské zoo, tak se zapojte :)

You Might Also Like

0 komentářů